Zalanie laptopa – jakie działania podjąć, a jakich nie?

Zalanie laptopa - jakie działania podjąć, a jakich nie?

Zalanie laptopa jest najczęstszym powodem, z który zwracamy się do serwisu. Nikt nie spodziewa się, że taka sytuacja może się zdarzyć, więc stres przed utratą zapisanych danych może naprawdę być duży. Szczególnie jeśli dotyczy to sprzętu firmowego. Wiele plików nie da się odzyskać lub ich odtworzyć, tak więc w nadziei na „uratowanie” laptopa korzystamy z usług serwisu. Oczywiście bardzo słusznie. Nie unikniemy pomocy fachowca, jednak nasze szybkie działanie zmniejszy szanse całkowitego uszkodzenia.

Oto kilka wskazówek co robić po zalaniu, a czego należy bezwzględnie unikać:

  1. Odłączenie sprzętu od zasilania
    To pierwszy krok, który powinniśmy wykonać. Płyn (nieważne jaki) może doprowadzić do powstania zwarcia. Nie czekamy zatem na wyłączenie systemu, od razu wyciągamy zasilacz z gniazda i zamykamy system, poprzez długie przytrzymanie przycisk zasilania. Kolejnym etapem jest odłączenie baterii, dysków oraz kart sieciowych. Oczywiście nie każdy umie to wykonać, więc jeśli nie to zaprzestań na odcięciu zasilania.
  2. Odwróć laptop „do góry nogami
    Aby pozbyć się nadmiaru wody, należy bezzwłocznie odwrócić laptop. Spowoduje to wycieknięcie wody spomiędzy klawiatury. To ona stanowi największe zagrożenie dla laptopa, ponieważ jeśli płyn dostanie się do wnętrza, może zostać uszkodzona płyta główna. Laptop kładziemy na chłonnym ręczniku, w który płyn wsiąknie. Powolne wysiąkanie płynu oraz jego parowanie daje szanse na uratowanie komputera.
  3. Odczekaj odpowiedni czas
    Minimalny czas suszenia laptopa wynosi 24 godziny, jednak uznaje się, że optymalnie to dwa dni. Oczywiście przez te okres nasz sprzęt musi pozostać odwrócony „do góry nogami”. Nie można ulec pokusie, aby sprawdzić, czy sprzęt działa. Trzeba cierpliwie odczekać. Zbyt pochopne działanie może spowodować całkowite uszkodzenie, którego już nie będzie można odwrócić.
  4. Udaj się do specjalisty
    Po odczekaniu dwóch dni, należy zabrać sprzęt do serwisu. Specjaliści wiedzą co robić w takich sytuacjach. Zapewne rozłożą laptopa na części, oczyszczą jego wnętrze, określą uszkodzenia i je naprawią (o ile to możliwe). Zalanie płynem innym niż czysta woda, powoduje, że we wnętrzu laptopa pozostaje osad, który należy usunąć przed włączeniem sprzętu.

Czego nie należy robić?

Często w sytuacjach zalania laptopa działamy podświadomie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Wydaje nam się, że szybkie osuszenie sprzętu powinno być pierwszym krokiem, który podejmujemy. Niektóre zachowania mogą spowodować jeszcze większe uszkodzenia. Tak więc czego unikać?

  1. Nie susz sprzętu suszarką ani odkurzaczem
    Suszarka, a właściwie jej strumień może spowodować dostanie się płynu do wnętrza laptopa. Ciepłe powietrze może także uszkodzić obudowę lub inne elementy wewnętrzne. Odsysanie wody odkurzaczem także nie należy do udanych pomysłów. Jeśli jednak już to zrobisz, to zachowaj ostrożność i używaj cienkiej końcówki, która może dostać się w małe przestrzenie.
  2. Nie potrząsaj komputerem
    Ruch potrząsania nie oznacza, że woda leci w jedną stronę, czyli na zewnątrz. Potrząsanie może także wepchnąć płyn do środka, gdzie może spowodować jeszcze większe uszkodzenia.
  3. Nie włączaj samodzielnie laptopa
    Pamiętaj!… działasz na swoją odpowiedzialność. Zbyt wczesne włączenie sprzętu, który nie został oczyszczony, może nieodwracalnie zniszczyć komputer. Może powstać zwarcie na tasiemce klawiatury, która sięga do płyty głównej. Kiedy płyta jest wilgotna, dochodzi do reakcji łańcuchowej, podczas której palą się wszelkie wewnętrzne elementy laptopa. Nawet jeśli wydaje się nam, że wszystko dobrze działa to efekty zalania mogą pojawić się z opóźnienie- po kilku dniach, a nawet tygodniach. PAMIĘTAJCIE! Należy udać się do serwisu. Tam specjaliści po usunięciu osadu samodzielnie uruchomią sprzęt.

Kontakt

Dane kontaktowe

Adresul. Jasna 12,
05-082 Blizne Łaszczyńskiego

Napisz do nas

    Nasza lokalizacja