Zakup komputera… czyli na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu?

Zakup komputera czyli na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu?

Zakup laptopa/notebooka dla osoby nieorientującej się w nowinkach technicznych, może stanowić nie lada trudność. Wiadomo, że obecnie laptopy używane są wszędzie… w życiu prywatnym i zawodowym. Sprzęt powinien być tak dobrany, aby nie pojawiał się konieczność częstego wymieniania go. Jeśli odpowiednio przeanalizujemy dane techniczne sprzętu, to na pewno posłuży on nam przez kilka lat.

Czy marka, marce nie równa?
Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów wyprodukowanych przez znane marki, cieszące się dobrą opinią. Do najbardziej popularnych należą np. Dell, Lenovo, Toshiba, Hp, Asus, Sony i wiele innych. Istnieją też komputery firm mniej znanych typu Manta czy MSI. Nie można jednoznacznie określić który producent jest najlepszy. Zdarzają się wadliwe modele wypuszczone na rynek przez najlepsze marki. Dla odmiany nawet tańsze marki potrafią wyprodukować sprzęt bardzo dobrej jakości. Tak więc w kwestii marki, jest to trochę loteria. Warto przed zakupem zapoznać się z opiniami użytkowników bądź testerów na temat modelu, który nas interesuje.

Mózg laptopa, czyli procesor

To od niego zależy najwięcej. Procesor odpowiedzialny jest za szybkość sprzętu. Tutaj zdecydowanie można polecić procesory Itel Core i5 oraz i7. Właściwie każdy producent posiada modele laptopów zaopatrzonych w te procesory, tak więc szukajcie właśnie takiego komputera. Procesor pozwala nam nie tylko zapewnić płynność pracy, ale także szybkość korzystania z gier komputerowych czy „surfowania” po internecie. Wydajność procesorów Intel Core pozwala na korzystanie z obecnie dostępnych aplikacji i systemów, ale także powinny być odpowiednie dla tych, które dopiero wyjdą na rynek. To duża zaleta, zważając na fakt, że laptop ma posłużyć nam dłużej.

Ile nasz laptop pomieści danych…czyli dysk twardy!

Każdy mniej więcej wie, do jakich celów będzie używał laptopa oraz jak dużo będzie na niego zapisywał danych. Warto zatem, żeby dysk twardy był pojemy, aby co chwile nie zwalniać na nim miejsca. Dodatkowo bardzo potrzebne jest wykonywanie kopii zapasowych na dysku. Więc po pierwsze warto zapoznać się z opiniami, które dyski twarde są niezawodne. Po drugie warto zwrócić uwagę na jego prędkość obrotową. Standardowo jest to 5400 obr./min, ale jeśli posiadacie większy budżet, to warto zainwestować w dysk z 7200 obr./min.

Pamięć – aby praca była szybsza!

Nie raz zdarza się nam narzekać na wolną pracę laptopa. Bardzo często problemem jest zbyt mała pamięć RAM. To ona ma wpływ na szybkość działania aplikacji. Jeśli ilość RAMu jest zbyt mała, to aplikację zwalniają, utrudniając płynną pracę. Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM, ale także na częstotliwość pracy. Najrozsądniejszym wyborem jest model posiadający 4 GB pamięci. Pamięci typu DDR3 są najlepszym wyborem ze względu na mniejsze koszty, energooszczędność i szybkość.

Karta graficzna- jaka najlepsza?

Odpowiadając na powyższe pytanie, warto wiedzieć, jaki jest cel użytkowania laptopa. Jeśli będziesz jedynie korzystał z internetu, oglądał filmy i korzystał z podstawowych funkcji sprzętu to model zintegrowany taki jak Intel(R) HD Graphics 3000 lub ATI Radeon HD4200 w zupełności wystarczy. Jeśli jednak jesteś wytrawnym graczem i sprzęt ma służyć do bardziej wymagających gier komputerowych, to warto zainwestować w dedykowaną kartę graficzną. Polecić można Radeon HD 7340 lub nVidia GeForce GT 710M. Omijamy szerokim łukiem sprzęt z pamięcią (G)DDR2- są one tańsza, ale dużo wolniejsze.

Rodzaj ekranu też jest ważny!

Jaki rodzaj ekranu wybrać? Odpowiedź także jest uwarunkowana sposobem użytkowania laptopa. Jeśli sprzęt ma służyć do pracy, to należy rozważyć zakup laptopa o mniejszej przekątnej. Będzie on wtedy bardziej poręczny i lżejszy. Dodatkowo czas pracy na baterii będzie dłuższy. Jeśli laptop ma być wykorzystywany w domu, to śmiało, można zakupić sprzęt o przekątnej większej. Matryca matowa lepiej sprawdza się podczas pracy na zewnątrz, zaś błyszcząca w zamkniętych pomieszczeniach. Co ważne… zwróćmy uwagę na podświetlenie. Najlepsze jest LED, ponieważ bardziej się sprawdza, pobiera mniej energii i jest niezawodne. Jeśli potrzebujesz pomocy w konfiguracji i doborze komputera, albo chcesz go “podkręcić” możesz skorzystać z naszej pomocy.

Kontakt

Dane kontaktowe

Adresul. Jasna 12,
05-082 Blizne Łaszczyńskiego

Napisz do nas

    Nasza lokalizacja