Wirusy komputerowe- Jak uniknąć zainfekowania komputera?

Wirusy komputerowe- Jak uniknąć zainfekowania komputera?

Każdy użytkownik sprzętu komputerowego wie jak bardzo niebezpieczne są wirusy, przenikające często nieświadomie do systemu. Te programy mogą rozprzestrzeniać się pomiędzy komputerami i zakłócać poprawną jego pracę. Do najczęstszych uszkodzeń można zaliczyć zmniejszenie szybkości i wydajności systemu, uszkodzenie lub całkowite usunięcie danych z komputera. Sprawa jest poważna i nie należy jej bagatelizować. Warto w sposób świadomy chronić swój sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem.

Uważaj na skrzynkę e-mailową

Najczęstszym sposobem rozprzestrzeniania się wirusów jest pobieranie ich z załączników wiadomości e-mailowych. Jeśli zatem na twojej skrzynce dostajesz wiadomości od nieznanych nadawców, NIGDY nie otwieraj ich zawartości. Wirusy mogą być zakamuflowane w obrazach, plikach audio i wideo. Najgorsze jest, że właściciel komputera nawet nie jest świadomy, że właśnie jego sprzęt został zainfekowany szkodliwym oprogramowanie. Hakerzy coraz częściej stosują podstępy, odwołując się do naszej sfery emocjonalnej. Przykładem mogą być wiadomości związane z chorobą jakiejś osoby i z prośbą o pomoc lub e-maile informujące o naszej wygranej w jakieś nieistniejącej loterii.

Zainwestuj w dobry program antywirusowy

Na rynku dostępnych jest wiele programów antywirusowych. Istnieją nawet takie, za których używanie nie musisz płacić. Warto jednak pamiętać… kiedy na swoim sprzęcie posiadasz ważne pliki radzi się zainwestowanie w dobre programy, które niestety są płatne. Ich działanie jest wtedy szersze i pozwala ochronę przed większą ilością wirusów. Obecnie są dostępne programy, które dodatkowo chronią nasze dane osobowe. Programy antywirusowe oferują ochronę przed wirusami, skanują pocztę e-mailową, chronią przed spamem i naprawiają uszkodzony system. Należy pamiętać o aktualizacji programów antywirusowych, która zapewnia dostęp do aktualnej bazy wirusów.

Uwaga na strony internetowe

Niektóre strony internetowe, mimo iż posiadają zabezpieczenia, potrafią zostać zhakowane i zainfekowane. Wtedy odwiedzając taką stronę, możemy nieświadomie pobrać wirusa. Jeśli nie jesteś pewny, że dana strona jest bezpieczna to lepiej jej nie odwiedzaj. Oczywiście ciężko jest uniknąć zagrożenia, dlatego program antywirusowy to podstawa. Warto także korzystać z zapory sieciowej, która informuje użytkownika o wykrytym zagrożeniu, lub po prostu daje znać, że dana strona może nie być bezpieczna.

Uważaj z kim wymieniasz się plikami

Jeśli zdarza ci się wymieniać plikami ze znajomymi osobami, to uważaj. Być może możesz zostać „obdarowany” czymś jeszcze… mianowicie wirusem. Należy zatem zawsze zapytać przyjaciela, czy jego sprzęt jest chroniony programem antywirusowym. Jeśli ktoś takiego programu nie posiada, to lepiej nie ryzykować.

Jak rozpoznać, że nasz komputer ma wirusa?

Istnieje wiele wskazówek, które mogą świadczyć o zainfekowaniu systemu. Oto najczęściej spotykane:

  • dziwne zachowania komputera- nagłe pojawianie się obrazów lub dźwięków, samoczynne uruchamianie się programów, samoistne otwieranie się CD-roma.
  • rozsyłanie wiadomości do znajomych poprzez e-maila, messengera, których na pewno nie wysyłaliśmy,
  • skrzynka e-mailowa jest „zbombardowana” wiadomościami bez nadawcy oraz nagłówka,
  • pojawianie się błędów lub zawieszanie się laptopa,
  • zmniejszenie płynności pracy, spowolnienie pracy sprzętu,
  • zmiana zawartości plików lub ich znikanie,
  • system operacyjny ładuje się z trudnościami,
  • dziwne zachowanie przeglądarek internetowych.

Co zrobić, gdy nasz komputer został zainfekowany?

Jeśli podczas skanowania komputera, program antywirusowy poinformuje nas o obecności wirusa, to nie należy się stresować. Zazwyczaj program sam podpowie ci jak postępować dalej. Zazwyczaj istnieje w nich opcja leczenia zawirusowanych elementów oraz poddanie kwarantannie obiektów potencjalnie zainfekowanych. Antywirus poradzi sobie z mniej poważnymi wirusami takimi jak robaki i trojany. Producenci antywirusów umieszczają na stronach producenta dodatkowe narzędzia służące do usunięcia problemu. Warto z nich skorzystać.

Kontakt

Dane kontaktowe

Adresul. Jasna 12,
05-082 Blizne Łaszczyńskiego

Napisz do nas

    Nasza lokalizacja