Twój komputer wolno działa? Oto kilka rad jak zlokalizować problem.
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z sytuacją, gdy wasz komputer „zamula”. Istnieje dużo powodów, które mogą spowalniać jego działanie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego wcześniej sprawnie działający system, teraz nie reaguje tak sprawnie. Postępując według kilku wskazówek, można skutecznie zlokalizować źródło problemu.
A może to jakiś wirus?
Czasem podczas korzystania z sieci nieświadomie możemy przenieść do systemu wirusa. Takie złośliwe oprogramowanie, zwane jest także malware. Kiedy infekuję komputer, może dokonać na nim ogromnych szkód. Zaczyna się niegroźnie od spowolnienia tempa pracy sprzętu, zawieszania się systemu co jakiś czas. Dużo osób bagatelizuje problem, jednak warto wiedzieć, że wirus może doprowadzić do całkowitej blokady systemu. Pierwszym krokiem zatem jest przeskanowanie komputera w celu wykrycia złośliwego oprogramowania. Można w tym celu wykorzystać programy antywirusowe. Można je zakupić lub zainstalować bezpośrednio z internetu. Duża część z nich jest programami bezpłatnymi. Taki skan warto wykonywać systematyczne raz w miesiącu.
Niepotrzebne programy… czas się ich pozbyć!
Na naszym komputerze często zalegają zbędne aplikacje, programy czy pliki, które obciążają pracę komputera. Szczególnie programy, które są podpięte do auto startu, mają wpływ na powolną pracę systemu. Warto zatem poświęcić trochę czasu i pousuwać zbędne programy, których już nie używamy. Im mniej programów w auto starcie, tym sprawniejszy będzie nasz komputer. Dlaczego? Otóż te aplikacje działają w tle i uruchamiają się wtedy, gdy system zostanie włączony. Ponadto każdy program zainstalowany na komputerze ma wpływ na jego pracę. Warto zatem co jakiś czas przejrzeć system w celu pozbycia się niepotrzebnych lub przestarzałych oprogramowań. Można też zlecić audyt i przyspieszenie komputera nam.
Która aplikacja obciąża komputer?
Jeśli nie wiesz który program powoduje spowolnienie twojego sprzętu, warto zastosować dokładną obserwację. Wystarczy zawsze zanotować sobie, kiedy komputer spowolnił i określić jaką aplikację chcieliśmy otworzyć. Jeśli przy tej aplikacji, system zwalnia cyklicznie, to znaczy, że odnaleźliśmy źródło problemu.
Oszczędzaj sprzęt
Kolejnym elementem, który należy rozważyć, jest zbytnie obciążanie komputera. Być może na chwilę obecną sprzęt nie wyrabia się, gdy otworzone jest zbyt dużo programów jednocześnie. Postarajmy się najpierw zamykać jedną aplikację, zanim otworzymy kolejną. Warto też zastąpić wolniejsze programy (np. Przeglądarkę) tymi szybszymi.
Podzespoły… zadbaj o ich wydajność!
Kolejnym powodem zmniejszenia wydajności systemu mogą być przestarzałe lub uszkodzone podzespoły. Szczególnie w starszych komputerach można doszukiwać się tej przyczyny. Lata pracy odbijają się na sprzęcie, tak więc należy wymienić je na nowsze. Oczywiście nie warto tego robić samodzielnie, o ile nie jesteśmy pewni naszych umiejętności. Wtedy warto skorzystać z pomocy specjalistów.
A może to wina systemu?
Kolejną wskazówką do lokalizacji problemu jest przyjrzenie się oprogramowaniu. Jeśli niedawno wgrywany był nowszy system operacyjny, to może okazać się, że nasz sprzęt jest po prostu przestarzały i nie radzi sobie z jego obsługą. Faktem jest, że nowsze systemy mają za zadanie zadowolić użytkownika pod względem wydajności i szybkości działania, to może się i tak okazać, że sprzęt nie może sprostać wymaganiom technicznym systemu. Zanim jednak kupisz nowy komputer, warto dowiedzieć się u specjalistów, czy wymiana podzespołów nie będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Ostateczne rozwiązania
Jeśli nadal nie wiadomo, jaki jest powód zwolnienia pracy komputera, jest jeszcze kilka działań, które poprawią wydajność jego pracy. Chodzi o przywrócenie ustawień fabrycznych, bądź przywracanie systemu z użyciem punktu przywracania systemu. Pierwsza opcja spowoduje, że nasz komputer zostanie całkowicie oczyszczony i znajdzie się na etapie ustawień fabrycznych. Druga opcja spowoduje przywrócenie systemu do wcześniej zapisanego punktu. Warto jednak dodać, że taki punkt musiał być utworzony. Zanim podejmiemy się takich działań, warto utworzyć kopię zapasową lub zrzucić wszystkie potrzebne nam pliki na pamięć zewnętrzną. Wtedy możemy swobodnie zacząć przywracanie systemu. Jedno jest pewne, jeśli spowolnienie nie jest spowodowana kwestiami technicznymi, to przywracanie na pewno pomoże pozbyć się problemu.